پادرانت

التهاب لثه و آلزایمر

در سال ۲۰۱۰، محققان دانشگاه نیویورک (NYU) نتیجه گرفتند که بین التهاب لثه و بیماری آلزایمر ارتباطی وجود دارد، پس از بررسی ۲۰ سال اطلاعات مربوط به انجمن، بهداشت دهان و دندان آمریکا توصیه می کند که ما باید ۲ باز در روز و هربار به مدت ۲ دقیقه دندان خود را با مسواک و خمیر دندان بشوییم.

با این حال، تعداد بررسی شدگان در مطالعه NYU نسبتا کم بود. محققان داده های ۱۵۲ نفر از افراد را بررسی کردند که به بررسی سلامت روانشناختی، پزشکی و دهان در زنان و مردان دانمارکی پرداخته شد. این مطالعه یک دوره ۲۰ ساله را سپری کرد و در سال ۱۹۸۴، زمانی که افراد بالای ۷۰ سال بودند، به پایان رسید.

در مقایسه با عملکرد شناختی در سن ۵۰ و ۷۰، تیم NYU دریافت که بیماری لثه در سن ۷۰ سالگی به شدت با نمرات پایین عملکرد شناختی مرتبط است.

در سال ۲۰۱۳، محققان بریتانیایی از دانشگاه مرکزی لانکاشیایر (UCLan) ، اساس یافته های این مطالعه، با مقایسه نمونه های مغز از ۱۰ بیمار مبتلا به آلزایمر با ۱۰ نمونه مغز از افرادی که بیماری را نداشتند، بدست آمده است. تجزیه و تحلیل نشان داد که یک باکتری – Porphyromonas gingivalis – در نمونه مغز آلزایمر وجود دارد ، اما در نمونه های مغز افراد سالم وجود نداشت. جالب بود که P. gingivalis معمولا با بیماری لثه مزمن مرتبط است. این تیم در سال ۲۰۱۴ با تحقیقات جدید، این نتایج را دنبال کرد و نتایج آن را در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد.

دکتر سینگرو می گوید که شواهد علمی کافی وجود دارد که دو تا از سه باکتری باعث ایجاد بیماری می شوند و به طور مداوم در بافت مغزی یافت می شوند.

او می گوید: “این باکتری های متحرک می توانند دهان را ترک کنند و از طریق دو مسیر اصلی وارد مغز شوند. آنها می توانند از توانایی حرکت خود برای ورود مستقیم به مغز استفاده کنند. یکی از راه حرکت در نورون هایی است که مغز و ریشه دندان را به هم متصل میکنند . راه دیگری ورود غیر مستقیم به مغز از طریق سیستم گردش خون است.”

دکتر سینگرو می گوید: بیمارانی که دچار خونریزی لثه هستند،  هر بار که دهان خود را تمیز می کنند و حتی وقتی غذا می خورند، باکتری هایی که باعث بیماری های لثه می شوند، وارد خون می شوند.

او ادامه می دهد:

در روش P. gingivalis  به جای اینکه باکتری ها در طحال از خون جدا شوند، آنها تصمیم می گیرند که در مغز بیرون بیایند یعنی در منطقه ای که هیچ ایست بازرسی ایمنی وجود ندارد. آنجا به راحتی تکثیر میشوند و در پی آن مواد شیمیایی آزاد شده در مغز فرد باعث ایجاد آسیب در نورون های مرتبط در حافظه میشوند . علاوه بر این، در افراد مسن، عروق خونی تمایل به نشت بیشتری دارند پس ریسک بالاتری برای ابتلا به آلزایمر آنها را تهدید میکند .

  آشنایی با پروتز های دندانی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *