پادرانت

در مورد بلیچینگ چه می‌دانید؟ (سفیدکردن دندان)

بلیچینگ دندان یکی از روش های علمی و موثر در سفید کردن دندان ها می باشد که امروزه بسیار از آن استفاده می شود. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند.  این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بلیچینگ دندان برروی دندان های روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.

علل تغییر رنگ دندان

استعمال دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، کلرهگزیدین، افزایش سن،خوراکى ها و نوشابه هاى رنگى، تروما یا آسیب،بعضی داروها و چندین مورد تخصصی

سفید کردن دندان به دو صورت انجام می شود:

  • بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر: بوسیله ی اشعه ی UV انجام میشود و مدت زمان لازم جهت این کار نزدیک به ۳۰ دقیقه است.
  • سفیدکردن دندان بدون استفاده از لیزر: این روش به این صورت است که ابتدا به دندانپزشک مراجعه می کنند، ما یک قالب تهیه می کنیم و یک تمپ برایشان ساخته می شود که مواد بلیچینگ را در منزل روی تمپ میزنند و روی دندان هایشان می گذارند، که با توجه به نوع مواد بین یک تا دو ساعت در دهانشان می ماند و بعد از دهانشان خارج می کنند و دهانشان را می شویند. این کار را هرشب و یا با توجه به مواد یک شب در میان باید انجام دهند. در منزل بین سه هفته تا یک ماه طول می کشد به نتیجه دلخواه و تقریباً مشابه مطب یعنی تا هشتاد درصد نتیجه مطب برسید.

سوال متدوالی که از ما میپرسند این است که در چه سنی میتوانیم بلیچینگ انجام دهیم؟

سفید کردن برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود. البته توصیه میکنیم که افراد قبل از بلوغ کامل جسمی (۱۸سال معمولا) از بلیچینگ استفاده نکنند به دلیل اینکه کمتر از هجده سال عاج دندان و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد.

آن هایی که پرکردگی دارند وقتی که دندانشان را سفید می کنند دندانهایشان خیلی سفید می شود و مواد پرکردگی به همان رنگ قبلی باقی می ماند و این باعث تغییر رنگ شده و مواد پرکردگی خودشان را نشان می دهند.

در این نوع درمان باید قبل و بعد از سفید کردن از ژل های ضد حساسیت استفاده شود. با وجود این باز هم ممکن است یک هفته تا ده روز دندان هایتان تیر بکشد و اذیت شوید ولی این اثرات بعد از این مدت از بین خواهد رفت. تنها عارضه بلیچینگ حساسیت دندانی است که بین یک هفته تا ده روز به مرور زمان از بین می رود و همچنین دارو های خاصی برای کم کردن این حساسیت وجود دارد.

کسی که بلیچینگ را انجام داده است می تواند از سایر روش ها هم استفاده کند؟

قطعاً هیچ ممانعتی ندارد. حتی ممکن است کسی که برای لمینت آمده باشد، ما بلیچینگ را به او توصیه کنیم تا از انجام لمینت خودداری کند.

  ۷ نکته برای داشتن دندانهای سفید!
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *