پادرانت

دلایل تغییر رنگ دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اصلی‌ترین راه‌های سفید نگه داشتن دندانها هستند. حال ممکن است با گذر زمان، رنگ دندان های شما به زرد تمایل پیدا کند و یا لکه‌های قهوه‌ای به خود بگیرد. شما تنها نیستید!
اگر از مردم در مورد بهبود لبخندشان سوال کنید متوجه می‌شوید که بیش از ۹۰٪ آنها تمایل دارند دندان های سفیدتری داشته باشند. حال این پرسش به وجود می‌آید که اصلا چه عواملی باعث تغییر رنگ دندانها می‌شود؟

۵ عامل اصلی تغییر رنگ دندان

مواد غذایی و نوشیدنی‌ها

چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌های رنگدار یکی از عمده دلایل تغییر رنگ دندانها هستند. این مواد دارای ذراتی به نام رنگدانه هستند که به رنگ سفید سطح دندان (تاج دندان) متصل می‌شوند و با گذر زمان آنها را تیره می‌کنند. 

تنباکو و مشتقات آن

دو ماده ی شیمیایی در تنباکو و مشتقات آن باعث ایجاد لکه های سرسخت می‌شوند: رسوبات و نیکوتین. نیکوتین به خودی خود بی رنگ است اما وقتی با اکسیژن ترکیب می‌شود رنگ زرد به خود می‌گیردو باعث تغییر رنگ سطح دندان می‌شود.

افزایش سن

سطح دندان یا همان تاج بسیار سفید و درخشنده است. اما در زیر آن بخشی به اسم dentin و یا عاج وجود دارد که زردرنگ می‌باشد. با مرور زمان و افزایش سن در اثر عوامل مختلفی مانند ساییدگی و …، میزان تاج دندان رفته رفته کاهش پیدا می‌کند و نازک‌تر می‌شود. در نتیجه زردی عاج بیشتر به سطح دندان نزدیک می‌شود و باعث تغییر رنگ در دندانها می‌گردد.

تروما یا آسیب

اگر به دندانهای شما ضربه‌ای برخورد کند ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شود! دلیل این موضوع آن است که دندان برای جبران ضربه شروع به ساختن dentin یا همان عاج می‌کند که همانطور که میدانید زردرنگ بوده و باعث زردی بیشتر دندان می‌شود.

دارو و پروسه های درمانی

تغییر رنگ دندان می‌تواند از عوارض مصرف آنتی هیستامین ها و داروهای آرامبخش باشد. همچنین برخی داروهای کنترل فشار خون هم ممکن است باعث زردی دندان شوند. از طرفی کودکانی که تحت درمان با داروهایی مانند تتراسایکلین و دوکسی‌سایکلین هستند ممکن است در آینده دچار زردی دندان شوند. همچنین شیمی‌درمانی و رادیوتراپی‌های مکرر سر و گردن احتمال ایجاد تغییر شیمیایی در دندانها و در نتیجه تغییر رنگ آنها را دارد.

  مدت زمان درمان ارتودنسی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *