پادرانت

روش‌های جایگزینی دندان از دست‌رفته

واژه ی پروتز به معنی جایگزین مصنوعی است مثلا یک پای مصنوعی. حالا پروتز دندانی یعنی جایگزین مصنوعی برای دندان از دست رفته.

انواع پروتز:

۱. پروتزهای متحرک که خود به چند زیرشاخه تقسیم میشود:

الف) برای بیمارانی که تمام دندانهای خود را از دست داده اند یک پروتز کامل یا دست دندان استفاده میشود که اصلا درمان مطلوبی نیستند.

ب) پروتز پارسیل (بخشی) که برای بیمارانی که فقط تعدادی از دندانهای خود را از دست داده اند استفاده میشود. مثلا کسی که دندانهای آسیای کوچک را ندارد. یک نوع موقتی دارد که اکثر آنرا موقع سفر تجربه کرده اید و یک نوع دایمی که از جنس کروم و کبالت است.

ج) وقتی تعداد کمی از دندانهای بیمار مثلا یکی دوتا باقیمانده است. این دندانها برای حفظ استخوان بیمار زیر دست دندانی که میسازیم نگه داشته میشوند و پروتز به طور کامل روی سر آن دندانها قرار داده میشوند. این نوع دست دندان که روی دو چهار یا شش دندان سوار میشود بسیار بهتر و کاربردیتر از دست دندانی است که کاملا روی لثه قرار میگیرد. خیلی اوقات کسانی که از دست دندان استفاده میکنند از مواردی چون لق خوردن دست دندان و عدم برش کافی آن شکایت میکنند که وقتی دست دندان روی تعدادی دندان سوار شود خیلی از این مشکلات حل میشود و به همین خاطر حتی به کسانی هم که خودشان هیچ دندانی ندارند توصیه میکنیم چهار دندان ایمپلنت کنند و سپس از دست دندان استفاده کنند.

۲. پروتزهای ثابت که شامل موارد زیر میشود:

الف) ساخت روکش: برای دندانهایی که عصب کشی میشوند یا ساختارشان ضعیف شده استفاده میشود. برای این کار به مقدار خیلی کم دندان را تراش میدهند یک چیزی مثل کلاهک به وسیله چسب(سمان) روی دندان تراش خورده قرار میگیرد و باعث استحکام و زیبایی میشود.

ب) ساخت پلهای دندانی(dental bridge): بیمار تعداد کمی دندان مثلا یکی دوتا از دست داده است. این دندانهای از دست رفته بین دودندان اصلی و پایه قرار دارند. دندانهای دو طرف دندان از دست رفته برش میخورند و یک پل ساخته میشود و روی این دو دندان قرار میگیرد. مثلا فرض کنید دو دندان از دست رفته داشته باشیم یک پل چهارتایی ساخته میشود که به هم متصلند و روی دو دندان پایه قرار میگیرد.

ج) دندان های post & core crown: برای دندانهایی که تخریب شدید شده باشند اما ریشه باقی مانده باشد. وقتی مثلا تاج دندانها بر اثر ضربه یا تصادف شکسته باشد و ساختار ضعیفی از دندانها باقی مانده باشد. ریشه های دندانها باقیمانده است و میتواند برای بیمار استفاده شود. در این روش کانال دندان عصب کشی میشود و یک جزیی با قالب گیری ساخته میشود که به آن post core گفته میشود.post  به بخشی گفته میشود که داخل ریشه دندان قرار میگیرد و core بخشی است که مثل دندان تراش خورده است و روی تاج دندان قرار میگیرد و بعد روی آن روکش (crown) قرار میگیرد.

د) crown over implant : این روش در مواردی استفاده میشود که ریشه دندان از بین رفته باشد. بجای ریشه از دست رفته ایمپلنت قرار میگیرد و روی آن یک تاج گذاشته میشود.

ه) Bridge over implant : اگر بیمار تمام دندانهایش را از دست داده باشد در صورتی که استخوان خوبی داشته باشد، پایه ایمپلنت جایگزین ریشه های از دست رفته میشود ولی با فواصل مشخص و میتوانیم یک پروتز ثابت روی آن سوار کنیم. این روش درمان ایده آلی است البته خیلی هزینه بر است و بیمار باید استخوان مناسب داشته باشد. همچنین بیمار نباید مشکلات زمینه ای مانند دیابت کنترل نشده یا سابقه رادیوتراپی در آن ناحیه را داشته باشد.

بیماران TMD: بیمارانی هستند که مشکلات فکی و صورتی دارند مثل دردهای فکی و دندان قروچه و … که عامل بیشتر آنها استرس است (مثلا برای بچه ها در فصل امتحانات شایع است). یکی از روش های درمان آن ساخت night guard است که روی دندان ها قرار می گیرد و از فشار روی دندان ها هنگام خواب جلوگیری می کند.

  کامپوزیت دندانی چیست؟!
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

4 دیدگاه در “روش‌های جایگزینی دندان از دست‌رفته

سلام دکتر
پدر بنده چندین ساله از یه دست دندون مصنوعی استفاده میکنه. ولی اخیرا یکمی لق شده و لثه رو زخم کرده. آیا باید یک دندان مصنوعی نو تهیه بشه یا همینو میشه درست کرد؟
ممنون ازشما

سلام
اگر ریگهای دندان(خود دندانها که داخل دهان دیده میشوند) هنوز کند نشده باشه با اضافه کردن یک لایه به دست دندان همان دست دندان قابل استفاده میباشد که این لایه اون تحلیل لثه‌ی ایجاد شده رو جبران میکنه ولی اگر ریگها از بین رفته باشه با تشخیص پزشک دست دندان تعویض میشود.

سلام. ادرس مطب لطف میکنین؟ ????

سلام
فعلا هدف ما بالابردن اطلاعات شما هست و کار درمانی انجام نمیدیم.
موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *