پادرانت

عوارض مکیدن انگشت و پستانک در سلامت دندانهای کودک

مکیدن انگشت یک رفلکس طبیعی برای بچه ها است. مکیدن انگشت کاما یا هر شی دیگری حس خوبی را به کودک القا می‌کند. اما این کار ممکن است زیان های زیادی برای سلامت دندان‌های او در آینده داشته باشد.

مکیدن انگشت چگونه بر سلامت دندان‌های کودک تاثیر می گذارد ؟

هنگامی که دندان‌های دائمی در حال رویش هستد، مکیدن انگشت یا پستانک ممکن است مشکلاتی را در زمینه چیدمان آنها به وجود آورد. همچنین ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در سقف حفره دهان شود.

 کودکان چه زمانی مکیدن انگشتان یا پستانک را رها میکنند؟

کودکان معمولاً بین سن دو تا چهار سالگی یعنی هنگامی که دندان‌های دائمی در حال رویش هستند مکیدن انگشت و یا پستانک را رها می‌کنند. اگر شما متوجه تغییراتی در نحوه رویش دندان‌های دائمی فرزندتان شدید، یا در مورد عوارض احتمالی مکیدن انگشت نگران هستید حتما با یک دندانپزشک مشورت کنید.

 چگونه می توانیم عادت مکیدن انگشتان را حذف کنیم؟

  •  از کودکتان خواهش کنید که این کار را نکند
  •  کودکان معمولاً زمانی که احساس ناامنی و یا عدم آرامش می کنند این کار را انجام می‌دهند. تمرکزتان را روی این موضوع بگذارید که کودک شما از چه چیزی اضطراب دارد و سعی کنید محیطی آرام را برای او فراهم کنید
  •  سعی کنید با کودک خود در مورد چگونگی ترک این عادت بد مشورت کنید
  •  دندان پزشک شما می تواند برای کودکتان توضیح دهد که اگر این کار را ادامه دهد چه اتفاقاتی خواهد افتاد

اگر هیچ کدام از این راهکارها نتیجه نداد می‌توانید از روش‌های دیگری استفاده کنید. مثلاً هنگام خواب دور انگشتان کودکتان یک باند بپیچید.  دندانپزشک متخصص اطفال می توانند یک ماده تلخ مزه را تجویز کند که نوک انگشتان کودکتان بمالید که اگر انگشتش را در دهانش کرد مزه تلخ باعث شود این کار را متوقف کند. 

در کل عادت مکیدن انگشت می تواند مشکلات زیادی را در زمینه چینش دندان ها و ارتباطات فکی در کودکان به وجود آورد.  اگر کودک برای زمان زیادی این کار را ادامه دهد به احتمال بسیار زیاد در آینده نیاز به درمان‌های جدید خواهد داشت.

  ۱۰ نکته سلامت دهان و دندان کودک
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • کودکان
  • عوارض مکیدن انگشت و پستانک در سلامت دندانهای کودک