پادرانت

مراقب دندانهای کودکتان باشید!

عادت‌های بهداشتی مهم!

دندانهای کودک شما به محض رویش در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند – که تقریبا حدود ۶ ماهگی است. این پوسیدگی‌ها معمولا در دندانهای وسطی و بالایی دیده می‌شوند ولی ممکن است در سایر دندانهای هم دیده شوند. گاهی پوسیدگی دندانهای کودکان آنقدر زیاد می‌شود که به هیچ صورتی نمی‌توان دندان را نجات داد و باید آن را کشید. 

خبر خوب این است که پوسیدگی دندانی در کودکان قابل پیشگیری است! اغلب کودکان در سه سالگی ۲۰ دندان شیری دارند. همینطور که کودک رشد می‌کند، اندازه ی فک او بزرگ می‌شود تا جا برای دندانهای دائمی ایجاد شود. 

دندانهای کودکتان را تمیز کنید!

پس از شروع رشد اولین دندان، آنها را با یک پارچه ی نرم و مرطوب تمیز کنید. به محض رویش دندانها پوسیدگی می‌تواند ایجاد شود. پس این خیلی مهم است که از همان روزهای ابتدایی به فکر پیشگیری از وقوع هرگونه پوسیدگی باشید. معمولا ۴ دندان جلویی کودکان تا ۶ ماهگی درمی‌‌آیند. اما ممکن است در برخی کودکان تا ۱۲-۱۴ ماهگی هم دندانی رویش نکند.

هر زمان که احساس کردید کودک می‌تواند خودش دندانهایش را مسواک بزند، به او کمک کنید تا این کار را ۲ بار در روز با یک مسواک سایز کودک و اندازه ی یک نخود خمیر دندان حاوی فلوراید انجام دهد. همچنین از زمانی که دندانها قابل لمس شدند باید یک بار در روز بین آنها را تمیز کنید.

(در کودکان زیر ۳ سال، یکی از اعضای خانواده باید روزانه دو بار دندانهای کودک را با خمیردندان حاوی فلوراید به مقدار یک برنج تمیز کند. در کودکان ۳ تا ۶ سال، استفاده از یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید توصیه می‌شود)

منبع: سایت رسمی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)

  مهم‌ترین ویژگی‌های مسواک خوب
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *