پادرانت

معجزه‌ای به نام نخ دندان

اگر به سلامت دندانهایتان اهمیت می‌دهید، حداقل روزی یکبار بین دندانهایتان را تمیز کنید. برای اینکار بهترین راه استفاده از نخ دندان است. استفاده از نخ دندان باعث می‌شود تا حد زیادی از پوسیدگی و مشکلات لثه در امان باشید. نخ دندان همچنین باعث می‌شود پلاک دندانی که یک لایه چسبنده به سطح دندان است از بین برود. پلاک دندانی حاوی باکتری و قندهایی است که باکتری‌ها از آنها تغذیه می‌کنند و می‌تواند باعث پوسیدگی شود.

پلاکی که بین دندانها ایجاد می‌شود اگر تمیز نشود کم کم تبدیل به لایه‌ای به نام تارتار می‌شود. این لایه سفت شده و باعث مشکلات لثه و … می‌شود. تارتار را فقط دندانپزشک می‌تواند از بین ببرد. 

بهترین زمان استفاده از نخ دندان چه زمانیست؟! قبل یا بعد از مسواک زدن؟

مهم‌ترین نکته در مورد تمیز کردن بین دندانها این است که انجامش دهید! در روز زمانی را به این کار اختصاص دهید و خودتان را درگیر زمانش نکنید. کسانی که معمولا در انتهای روز خسته هستند بهتر است هر روز صبح از نخ دندان استفاده کنند. 

حواستان باشد! کودکان هم نیاز به استفاده از نخ دندان دارند. این مار را از زمانی که دو دندان قابل لمس در دهان کودک ایجاد شد شروع کنید. این کار را شما برای فرزندتان انجام دهید چون معمولا تا سن ۱۰-۱۱ سالگی خودشان قادر به انجام آن نیستند. 

توجه کنید که تمیز کردن بین دندانهایتان نباید همداه با درد باشد. اگر این کار را محکم و با زود انجام دهید ممکن است به بافت بین دندانی‌تان صدمه بزنید. ممکن است در ابتدای کار، برایتان کمی اذیت کننده باشد. ولی بعد از یک الی دو هفته مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همه این مسائل از بین خواهد رفت. اگر بعد از این مدت هم دچار درد بودید با دندانپزشک خود در ارتباط باشید.

 

  مراقب دندانهای کودکتان باشید!

منبع: سایت رسمی سازمان دندانپزشکی آمریکا (ADA)

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *