پادرانت

۴ روش اصلی سفید کردن دندان

سفید کردن دندان پروسه ای به نسبت ساده است. مواد سفیدکننده دندان معمولا حاوی دو ماده اصلی به نام «هیدروژن پروکسید» یا «کاربامید پروکسید» هستند که لکه‌های رنگی را به ذرات کوچکتر می‌شکنند و از این طریق سبب سفیدشدن دندانها می‌شوند.

آیا سفید کردن دندان (بلیچینگ) روی تمام دندان‌ها اثر دارد؟

پاسخ واضح است. خیر! مواد سفیدکننده روی تمام دندانها اثر یکسانی ندارند. به عنوان مثال دندان های زرد رنگ به خوبی سفید می شود اما دندان هایی که لکه های قهوه ای دارند به اندازه دندانهای دیگر سفید نخواهند شد از طرفی دندان های  خاکستری رنگ اصلا سفید نمی شود باید توجه داشته باشید که بلیچینگ روی ونیر ها تاج ها و پرکردگی ها تاثیر نمی گذارد همچنین اگر تغییر رنگ دندان به دلیل فرایندهای درمانی و یا مصرف دارو باشد این روی آنها تاثیری نخواهد داشت.

چهار راه کلی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. قبل از اینکه شروع به سفید کردن دندان ها بکنید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 خمیردندان های از بین برنده رنگ

همه خمیر دندان ها به از بین بردن رنگ از سطح دندان ها کمک می کند اما برخی از خمیر دندان ها حاوی مقادیر بیشتری از مواد ساینده بی خطر برای دندان هستند و باعث می شوند که سطح دندان بیش از پیش از لکه های رنگ پاک شود.  توجه داشته باشید که این خمیردندان‌ها برخلاف پروسه‌های بلیچینگ باعث سفید شدن رنگ خود دندانها نمی شود بلکه فقط لکه ها را از سطح دندان ها پاک می کنند. مثلا دندانی که بر اثر تروما زرد رنگ شده است به وسیله این خمیر دندان ها سفید نمی شود.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

این پروسه توسط دندانپزشک و در مطب انجام می شود. معمولا یک جلسه ویزیت برای سفید کردن دندان ها کافی است. در این جلسه دندانپزشک از یک ژل محافظ برای لثه های شما استفاده می کند و مواد سفید کننده دندان که حالت اسیدی دارند بر روی دندان های شما قرار داده شده و بعد از مدتی پاک می شود این مواد باعث می شود که سطح دندان های شما سفید تر از قبل شود.

 

  ایمپلنت را بشناسید!

 

بلیچینگ در خانه با کمک دندانپزشک

یکی از روشهای بلیچینگ آن است که دندان پزشک برای دندان های شما یک قالب یا تری اختصاصی درست کند و به شما آموزش دهد تا مواد بلیچینگ را در آن قرار دهید و برای زمان مناسب در دهان خود بگذارید. سفید شدن دندان ها با این روش ممکن است بیشتر از روش کلینیکی زمان ببرد. اما اگر دوست دارید خودتان این کار را انجام دهید و به آهستگی دندان های تان را سفید کنید می تواند مناسب باشد. مدت زمان سفید شدن دندان ها از چند روز تا چند هفته متغیر است.

 

کیت های بلیچینگ موجود در بازار

ممکن است در داروخانه ها کیت های مختلف سفید کردن دندان را دیده باشید. غلظت مواد سفید کننده در این کیت ها معمولا کمتر از موادی است که دندانپزشک در مطب استفاده می کند اگر قصد دارید که از این کیت ها استفاده بکنید حتما از قبل با دندان پزشکتان مشورت کنید . ممکن است غلظت یا موادی که در این کیت ها وجود دارد برای دندان های شما مناسب نباشد و به سطح دندان تان آسیب بزند.

آیا سفید کردن دندان عوارض جانبی دارد ؟

برخی از افراد بعد از سفید کردن دندان هایشان ممکن است کمی حساسیت را تجربه کنند. دلیل این حساسیت وجود مواد اسیدی در فرآیند بلیچینگ است. این اسید از سطح تاج و عاج گذشته و با تأثیر بر نورون ها یا گیرنده های حسی دندان باعث حساسیت آن می‌شود. این حساسیت معمولا موقتی است و بعد از مدتی شما می‌توانید درمان را از سر بگیرید.

 استفاده بیش از حد از سفید کننده ها می تواند سطح تاج و یا لثه ها را تخریب کند که این به معنای حساسیت و سوزش در این نواحی خواهد بود. حتما قبل از سفید کردن دندان های تان با دندانپزشک مشورت کنید تا ایده آل ترین راهکار را به شما ارائه دهد

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *