پادرانت

۴ عادت غذایی مخرب که نمی‌دانید

متاسفانه عادت‌های غذایی نادرست باعث شده بسیاری از افراد جامعه از سطح سلامت دهان و دندان پایینی برخوردار باشند. در این مطلب قصد داریم ۵ عادت غذایی شایع ولی بسیار مخرب را برای شما شرح دهم.

۱. یخ برای سرد کردن نوشیدنی‌ست، نه جویدن!

بسیاری از مردم با این تفکر که یخ از اب ساخته شده و عاری از قند است آن را می‌جوند. اما باید توجه داشته باشید که جویدن جسم سخت با دندانها می‌تواند حتی یک وضعیت اورژانسی برای دندانهای شما ایجاد کند. تعدادی از شکستگی‌های دندانی مربوط به همین عادت مخرب است. پس از همین الان این عادت را کنار بگذارید و از نوشیدنی‌تان لذت ببرید!

۲. هر قهوه ای مناسب نیست

بطور کلی قهوه و چایی طبیعی نوشیدنی‌های خوبی محسوب می‌شوند. اما متاسفانه برخی از افراد همراه با نوشیدن آنها، مقدار زیادی شکر به آن اضافه می‌کنند و در دراز مدت با پوسیدگی‌های زیادی مواجه می‌شوند. از طرفی چایی و قهوه‌هایی که مقدار زیادی کافئین دارند باعث خشکی دهان می‌شوند و مصرف مکرر آنها می‌تواند باعث رنگ گرفتن دندانهایتان شود. مطمئن باشید در صورت استفاده از این نوشیدنی‌ها مقدار زیادی آب مصرف کنید و حتی‌المقدور آنها را بدون شکر و یا کم‌شکر مصرف نمایید.

۳. میوه خشک، کابوس دندانهاست!

وقتی صحبت از تنقلات سالم می‌شود، بسیاری از مردم میوه خشک را در بالای لیست قرار می‌دهند. درست است که این میوه ها هم خوشمزه هستند و هم به ظاهر بی‌ضرر. اما باید توجه داشته باشید که چسبندگی این میوه ها به سطح دندانها و لا به لای انها بسیار بسیار زیاد است. همین امر موجب می‌شود که مدت بیشتری در دهان شما باقی بماند و ریسک ایجاد پوسیدگی بالا برود. در صورت استفاده از این مواد حتما دندانهایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا خیالتان از همه چیز راحت شود.

۴. مراقب نوشیدنی‌های ورزشی باشید

نوشیدنی‌های ورزشی در ظاهر مواد بدون ضرر و سالمی هستند. اما باید توجه داشته باشید که بسیار از این نوشیدنی‌ها (و انرژی‌زا ها) حاوی مقادیر زیادی قند هستند. درست است که شاید این مواد بتواند شما را برای مدتی پر انرژی نگه دارد، اما در بسیاری از مواد استفاده از انها ضروری نیست (مگر برای ورزشکاران حرفه‌ای و آن هم با مشورت متخصص تغذیه). پس استفاده مکرر از این مواد می‌تواند باعث پوسیدگی‌های دندانی متعدد شود.

  ۱۰ نکته سلامت دهان و دندان کودک
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “۴ عادت غذایی مخرب که نمی‌دانید

فوق العاده هستید دکتر حسینی

خیلی جالب بود دکتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *