پادرانت

۶ عادت غلط مسواک زدن

بسیاری از افراد علی‌رغم مسواک زدن مناسب و منظم، لثه های ملتهب و یا بیماری‌های دهان و دندان دارند! یکی از عمده دلایل این اتفاقات عدم آگاهی نسبت به باورهای نادرست مسواک زدن و بهداشت دهان است.

این مطلب را تا انتها بخوانید و سعی کنید تا حد ممکن از این ۸ عادت نادرست فاصله بگیرید. قطعا پس از مدتی تاثیر فوق‌العاده آن را در دهان خود احساس خواهید کرد.

۱. استفاده طولانی مدت از یک مسواک

شاید برایتان جالب باشد که مسواک‌های کهنه و نامناسب یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب‌های دندانی است. سازمان دندانپزشکی آمریکا (ADA) پیشنهاد می‌کند که هر ۳ الی ۴ ماه یکبار مسواک خودتان را تعویض کنید. پس با خودتان عهد ببندید که با مطالعه ی این مطلب هر فصل یک مسواک جدید می‌خرید!

برس‌های صاف شده و یا شکسته در سر مسواک، نمی‌تواند به درسی دندانهای شما را تمیز کند و پلاکهای دندانی را حذف کند. پس این خود نشانه‌ایست مبنی بر نیاز شما به تعویض مسواکتان

۲. زمان کم مسواک زدن

مدت زمان مسواک زدن بسیار اهمیت دارد. شما باید حداقل ۲ بار در روز و به میزان ۲ دقیقه مسواک بزنید.

اغلب ما بطور میانگین فقط ۴۵ ثانیه مسواک می‌زنیم و این یعنی عدم تمیزی کافی دندانها. اگر می خواهید خیلی دقیق کار کنید، می‌توانید از یک تایمر استفاده کنید و یا اگو حوصله‌تان سر می‌رود، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید!

۳. فشار زیاد به خودتان وارد نکنید!

با دندانهایتان مهربان باشید! ممکن است شما فکر کنید که مسواک زدن با قدرت و سرعت زیاد می‌تواند بهتر ذرات غذایی باقی‌مانده و پلاکهای دندانی را حذف کند. اما یک حرکت نرم و ملایم تمام چیزی است که نیاز دارید! مطمئن باشید با همین آرامش هم دندانهای تمیزی خواهید داشت.

فشار و نیروی زیاد موقع مسواک زدن ممکن است به لثه‌های شما آسیب برساند

۴. مسواک زدن بلافاصله پس از غذا خوردن

اگر پس از غذا خوردن احساس می‌کنید نیاز دارید که دندانهایتان را تمیز کنید، حداقل ۶۰ دقیقه صبر کنید. بخصوص اگر مواد غذایی اسیدی مانند لیمو، نوشابه و … خورده‌اید. مسواک زدن بلافاصله پس از غذا موجب از بین رفتن مواد معدنی دندان می‌شود. در این مدت می‌توانید از آب و یا آدامس‌های تایید شده برای تمیزی دندانهایتان استفاده کنید.

۵. نگهداری نادرست مسواک

وقتی کارتان با مسواک تمام شد آنرا به درستی نگهداری کنید. حتما مسواک را بصورت ایستاده قرار بدهید تا به خوبی خشک شود. سعی کنید تا حد ممکن مسواک را در محفظه‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای قرار ندهید. در این محل‌ها جرم و میکروبها راحت‌تر می‌توانند رشد کنند و عامل بیماری شوند.

۶. مسواک‌های دارای برس سخت

همیشه از مسواکی استفاده کنید که برس‌های نرم داشته باشد. مسواک‌هایی که برس‌های سخت و بسیار زبر دارند به دندانهای شما آسیب می‌زنند. بخصوص مناطقی که لثه و سطح دندان به هم متصل می‌شوند. 

بهترین کار این است که با مشورت دندانپزشک خود، بهترین مسواک را انتخاب کنید.

منبع: سایت رسمی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)

  ۷ نکته برای داشتن دندانهای سفید!
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *