پادرانت

۱۰ نکته سلامت دهان و دندان کودک

دندانهای کودکان به محض شروع رویش مستعد پوسیدگی و آسیب هستند. پوسیدگی دندان در کودکی می‌تواند زمینه‌ساز آسیب‌های دندانی در سنین نوجوانی و بزرگسالی شود. پس بسیار مهم است که از همین الان برای حفظ سلامت دهان و دندان کودک خود اقدام کنید. با رعایت ۱۰ نکته ی مهم زیر، از آسیب به دندانهای زیبای کودکتان جلوگیری کنید. 

۱. دندانهای چه زمانی درمی‌آیند؟!

نوزاد شما با ۲۰ دندان در زیر لثه‌هایش متولد می‌شود. و معمولا بین ۶ ماهگی تا یک‌سالگی این دندانها شروع به رویش می‌کنند. اغلب کودکان تا ۳ سالگی تمام دندانهایشان را در دهان دارند.

زمان رویش دندانهای کودک

۲. علائم دندان درآوردن

درآوردن دندان برای کودک شما یک مرجله جدید در زندگی است. در طول دندان درآوردن ممکن است کودک شما احساس اذیت شدن، بی‌خوابی و … داشته باشد و حتی نق نق کند! اینها کاملا طبیعی است. اگر کودک شما دچار اسهال، استفراغ و یا 

علائم دندان درآوردن

۳. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

پوسیدگی می‌تواند با ظهور اولین دندان شروع شود. هر گاه روی لثه لکه های سفید رنگی مشاهده کردید بدانید وقت آن است که استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را شروع کنید.

خمیر دندان حاوی فلوراید

۴. چه میزان خمیر دندان استفاده کنیم؟

تا زمانی که کودک شما نمی‌تواند مسواک بزند، شما موظفید ۲ بار در روز دندانهایش را با خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز کنید. میزان خمیر دندان برای کودکان زیر ۳ سال باید به اندازه ی یک دانه برنج باشد. برای کودکان ۳-۶ سال استفاده از مقدار یک نخود خمیردندان توصیه می‌شود.

میزان خمیر دندان در کودکان

۵. اولین ملاقات با دندانپزشک چه زمانی باشد؟

به محض رویش اولین دندانها شما باید یک قرار ملاقات با دندانپزشک داشته باشید. این ملاقات به هیچ وجه نباید بعد از یکسالگی کودک باشد. شاید بپرسید چرا اینقدر زود؟! پاسخ این است که از همین زمان دندانها مستعد پوسیدگی هستند. پس نیاز به مشاوره ی یک دندانپزشک حس می‌شود.

اولین نوبت دندانپرشکی برای کودکان

۶. چه زمانی بین دندانها را تمیز کنیم؟

این اصلا مهم نیست که قبل از مسواک و یا بعد از آن بین دندانها را تمیز کنید. به محض اینکه توانستید دندانی را لمس کنید باید کناره‌هایش را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از نخ دندانهای مخصوص کودکان که بافت ظریف‌تری دارند استفاده کنید.

نخ دندان برای کودکان

۷. از پوسیدگی دندان توسط شیشه شیر جلوگیری کنید!

پوسیدگی توسط شیشه شیر معمولا در دندانهای وسط و بالایی دیده می‌شود (البته ممکن است در سایر دندانها هم دیده شود). پوسیدگی در این حالت معمولا توسط ماده ی شیرینی که به مدت زیادی روی دندانها مانده باشد ایجاد می‌شود. یک حالت بسیار دیده شده وقتی است که کودک همراه با شیشه شیر می‌خوابد و یا وقتی از شیشه شیر برای ساکت کردن کودک استفاده می‌شود.

پوسیدگی توسط شیشه شیر

۸. دهان کودک را تمیز نگه دارید!

زمانی که پستانک و یا قاشق غذاخوری کودکتان روی زمین می‌افتد، برای تمیز کردنش آنرا در دهان خودتان قرار ندهید. بسیاری از باکتری‌هایی که پوسیدگی ایجاد می‌کنند از راه بزاق منتقل می‌شوند. با ابن کار شما باکتری‌های دهان خودتان را به دهان کودکتان وارد می‌کنید و زمینه‌ساز آلودگی دهان او می‌شوید. حتما از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید تا باکتری‌های دهانی والدین به کودک منتقل نشود.

حفظ بهداشت دهان کودک

۹. آب بسیار اهمیت دارد!

وقتی کودک شما احساس تشنگی می‌کند، آب بهترین گزینه است. مخصوصا اگر حاوی فلوراید باشد! 

استفاده از آب حاوی فلوراید (که به ماده طبیعی ضد پوسیدگی مشهور است) می‌تواند تا ۲۵٪ از پوسیدگی‌های دندانی جلوگیری کند. استفاده از مواد شیرین مانند ابمیوه‌ها (حتی اگر ۱۰۰٪ طبیعی باشند)، نوشابه و … می‌تواند عامل پوسیدگی شود. علاوه بر پوسیدگی در اضافه وزن هم تاثیر دارد.

آب حاوی فلوراید

۱۰. یک راه دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی وجود دارد!

مسواک و نخ دندان دو راه اصلی برای جلوگیری از پوسیدگی هستند. اما یک راه مهم و اساسی دیگر هم وجود دارد. سیل کردن دندانها باعث بوجود آمدن یک سد حفاظتی بین دندانها و باکتری می‌شود و به این طریق از پوسیدگی جلوگیری می‌کند. آمار نشان داده است که پوسیدگی‌های دندانی در کودکانی که سیل دندانی داشتند تقریبا یک‌سوم کسانی است که نداشتند. همچنین سیل کردن دندانها تا ۸۰٪ باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندانهای آسیاب می‌شود.

حفاظت از دندانها

منبع: سایت رسمی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)

حتما ۱۰ نکته ی بالا را به دقت مظالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر با دندانپزشک خود مشورت کنید و یا اگر سوالی دارید زیر همین مطلب ارسال کنید تا ما به آن پاسخ دهیم.

  راز بزرگ نوارهای رنگی خمیردندانها
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *