برگزیده, مطالب عمومی   زمان مطالعه 5 دقیقه  20 / 01 / 1399

انتخاب دهانشویه مناسب

دهان شویه یکی‌از محلول های بهداشتی برای حفظ سلامت دهان و دندان می باشد. با توجه به فوایدی که برای بهداشت دهان، لثه و دندان ها دارد بسیاری از دندانپزشکان استفاده از آن را به بیماران خود توصیه می کنند. با توجه به سوالات متعدد و ابهاماتی که درباره دهانشویه و نحوه استفاده از آن وجود دارد در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم و با فواید، مضرات، انواع و طرز استفاده از دهانشویه آشنا شویم.

دهان شویه ها دقیقا چه کار می کنند؟

یک راه مناسب برای شست و شوی حفره ی دهان هستند. خواص ضد میکروب و ضد التهاب دارند و به طور موقت بوی بد دهان را از بین می برند هم چنین از تشکیل پلاک های دندانی جلوگیری میکنند و در صورت داشتن فلوراید ضد پوسیدگی هم هستند. دهان شویه ها هیچ گاه باعث تمیز شدن بین دندان ها و زیر لثه نمی شوند بنابراین هیچ گاه جایگزین مسواک و نخ دندان نیستند.

چگونه دهان شویه ی مناسب انتخاب کنیم؟

اگر خشکی دهان دارید حتما دقت کنید که دهان شویه ی بدون الکل انتخاب کنید. مصرف دهان شویه ی الکل دار خشکی دهان شما را تشدید میکند.

اگر برای جلوگیری از پوسیدگی دهان شویه مصرف میکنید، دهان شویه ی حاوی فلوراید انتخاب کنید.

اگر مشکلات لثه ای دارید حتما دهان شویه ی کلرهگزیدین دار انتخاب کنید.

اگر به دلایل جراحی های دهان و دندان احساس درد دارید و یا حتی احساس سوزش دهان دارید، دهان شویه های حاوی بنزوکائین مناسب شماست. غرغره ی آب نمک هم درمان خانگی مؤثری است.

و در نهایت اگر فقط برای احساس تازگی و بوی خوش دهان، دهان شویه مصرف میکنید، دهان شویه های معمولی کافی است.

چگونه از دهان شویه ها استفاده کنیم؟

ابتدا روش مصرف در پشت هر کدام از محصولات را مطالعه کنید. دستور پایه ی مصرف اکثر دهان شویه ها بر این اساس است؛ ابتدا مسواک و خمیر دندان بزنید اما توجه کنید که اگر خمیردندان شما حاوی فلوراید است باید کمی بین مسواک زدن و استفاده از دهان شویه فاصله بیندازید تا دهان شویه فلوراید روی دندان ها را نشوید. معمولا باید به اندازه ی ۳ تا ۵ قاشق چایخوری و یا بر اساس خطی که بر روی در محصول است، دهان شویه را به اندازه ۳۰ ثانیه غرغره کنید و در دهان حرکت دهید و قورت ندهید. بهتر است برای اثر بیشتر تا ۳۰ دقیقه بعد، از شستن دهان و نوشیدن مایعات پرهیز کنید.

دهان شویه را هر از چند گاه استفاده کنیم؟

باز هم توجه کنید که استفاده از دهان شویه ها مانند مسواک و نخ دندان ضروری نیست، مگر این که دندان پزشکتان استفاده از آن را ضروری بداند، اما توصیه می شود حداقل روزی یک بار از آن ها استفاده کنید.

آیا دهان شویه های الکل دار بهترند؟

دهان شویه های حاوی الکل اثر گذاری بیشتری دارند و راحت تر جذب مخاط و لثه می شوند، از طرفی دهان شویه های بدون الکل ایمن تر هستند چون خطر خشکی دهان و یا حتی سرطان دهان ندارند. این دو عوارض در صورت استفاده ی طولانی مدت دهان شویه الکل دار ایجاد می شوند.

در اخر توجه کنید که قورت دادن دهان شویه به دلیل الکل‌ و فلوراید زیاد، می تواند خطرناک باشد بنابراین برای کودکان زیر ۶ سال استفاده از دهان شویه ها توصیه نمی شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سارینا سهم الدینی
  • تعداد مقالات
  • تجربه
  • مدت حضور در دنتالین

  ایمیل : sarunasahmeddini@yahoo.com