برگزیده, دوره های سنی, کودکان, کودکی, مطالب عمومی   زمان مطالعه دقیقه  06 / 04 / 1399

پوسیدگی دندان در کودکان شیرخوار

با شروع بهداشت دهان و دندانی در همان روزهای اولیه تولد نوزادتان میتوانید از ایجاد پوسیدگی و حفره دندانی در کودک خود جلوگیری کنید. به منظور تمیزکردن دهان نوزاد، در ابتدا باید لثه‌هایش را با استفاده از یک گازاستریل پاک کنید. این کار باعث جلوگیری از تشکیل پلاک و از بین بردن آن میشود؛ زیرا پلاک‌های دهانی باعث آسیب رساندن به روند درآوردن دندان نوزاد میشود. از هنگامی که دندانهای کودکتان شروع به درآمدن میکنند، با استفاده از مسواک مخصوص خردسالان و مقدار بسیار کمی خمیردندان حاوی فلوراید(اندازه یک دانه برنج) دندانهایش را مسواک کنید. در شیشه شیر نوزادان فقط شیر یا شیرخشک بریزید و از پرکردن آن با نوشابه و آبمیوه خودداری کنید.

ضرورت‌های دندانی
تصادف میتواند در هر زمانی اتفاق بیفتد. آگاهی از روش مدیریت موقعیت‌های ضروری در رابطه با دندان به معنی حفظ دندان دائمی کودکتان است. برای چنین موقعیتی بسیار ضروری است که هرچه سریع‌تر کودک خود را به دندانپزشکی و اورژانس ببرید.

اگر دندان کودکتان از جا درآمده است، آن را مرطوب نگه دارید و سعی کنید دندان را بدون دست زدن به ریشه سرجای خود قرار دهید. اگر این عمل ممکن نیست، آن را بین لپ و لثه کودک و یا در شیر قرار دهید و سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.
وقتی دندان ترک برداشته است، لازم است که سریعا دهان را با آب گرم بشویید تا محیط دندان تمیز شود. سپس یک کمپرس سرد روی صورت کودک قرار دهید تا از تورم جلوگیری کند.
برای دندان درد، دهان خود را با آب گرم بشویید تا کاملا تمیز شود و از نخ دندان برای خارج کردن باقی‌مانده غذا از بین دندانها استفاده کنید. روی دندان یا بافت لثه آسپیرین نگذارید.

مکیدن شست
یک رفلکس طبیعی است و کودکتان ممکن است انگشت‌ها، پستونک و بقیه اشیا را بمکند. این کار به آن‌ها آرامش میدهد و باعث میشود احساس شادی و امنیت کنند. بیشتر کودکان این عادت را قبل از ۴سالگی ترک میکنند. اگر کودک شما بعد از درآوردن دندان‌های دائمی خود باز هم به این کار ادامه دهد، مشکلاتی برای ترتیب دندان‌هایش به وجود می‌آید. تعداد تکرار، مدت زمان و شدت این عادت بیانگر این است که آیا در آینده دچار مشکلات دهانی و دندانی میشود یا خیر. بچه‌هایی که صرفا انگشت را درون دهان خود قرار میدهند و آن را مک نمیزنند، کمتر دچار مشکلات دندانی میشوند. اگر شما نگران این عادت کودک خود هستید، با دندانپزشک یا روانشناس کودک مشورت کنید.

فضانگهدار
فضانگهدار یه نگه داشتن فضا برای دندان‌های دائمی کمک میکنند، اگر کودک شما یکی از دندان‌های شیری خود را قبل از این که دندان دائمیش در حال درآمدن باشد، از دست بدهد نیاز به فضانگهدار دارد. اگر یکی از دندانهای شیری خیلی زود بیفتد یا کشیده شود، دندان دائمی ممکن است به جای این که سر جای خودش دربیاید به سمت فضای خالی حرکت کند و از آنجا شروع به رشد کند. سپس هنگامی که بقیه دندان‌های دائمی آماده درآمدن هستند ممکن است فضای کافی برای آن‌ها وجود نداشته باشد. برای جلوگیری از این مشکل، دندانپزشک پیشنهاد یک فضانگهدار میدهد که فضای خالی برای دندانی که قرار است جای دندان افتاده در بیاید، حفظ شود.

سیلانت‌ها
سیلانت‌ها، که وظیفه مسدود کردن سطوحی از دندان که مستعد پوسیدگی هستند را دارند، یک روش سریع و آسان برای محافظت از دندان‌های کودکتان هستند. آن‌‌ها معمولا روی سطح جونده دندان‌های عقب قرار میگیرند تا زمانی که به سیلانت آسیبی نرسد و دست‌نخورده باقی بماند، از پوسیدگی سطح دندان جلوگیری میکند. سیلانت‌ها معمولا تحت فشاری که در اثر جویدن خوراکی‌هاست مقاومت دارند ولی در صورت در صورت نیاز امکان نوسازی آن‌ها وجود دارد. لازم به ذکر است که هم برای دندان‌های دائمی و هم دندان‌های شیری قابل استفاده است. اگر میخواهید بدانید که سیلانت برای فرزندتان مفید است یا نه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

Mouthguards
در واقع mouthguard ابزاری است که از پیش آمدن اتفاقات ناگوار اورژانس جلوگیری میکند. کودکانی که در فعالیت‌های ورزشی و تفریحی شرکت میکنند، نیاز به استفاده از این وسیله دارند. این وسیله از شکستن دندان‌ها، آسیب لب‌ها، صورت و حتی شکستن فک جلوگیری میکنند. اگر کودک شما در فعالیتی شرکت میکند که نیاز به mouthguard دارد، با دندانپزشک خود برای ساخت یک گارد متناسب با اندازه دهان کودکتان صحبت کنید.

Malocclusion
حالتی است که دندان‌ها کج و خارج ازردیف هستند. برای رفع این مشکل در سن ۶تا۱۲ سالگی، وقتی که دندان‌های دائمی فرزندتان در حال درآمدن است بسیار قابل است و اگر سریع درمان نشود مشکلاتی برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها و خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را افزایش میدهد.
همچنین باعث بروز مشکلات دیگر میشود که عبارتند از:
-مانع رشد صحیح فک
-افزایش احتمال شکستگی دندان‌ها
-مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    محمدعلی اکبری
    • تعداد مقالات
    • تجربه
    • مدت حضور در دنتالین

    ایمیل : maakbari59t@gmail.com