ترمیمی و زیبایی, مطالب عمومی   زمان مطالعه 3 دقیقه  21 / 01 / 1399

چرا باید بین دندانها تمیز شود؟

بین دندانها باید به صورت روزانه با استفاده از یک تمیزکننده دندانی مانند نخ دندان تمیز شود. تمیز کردن بین دندانها مانع ایجاد حفرات و بیماری‌های لثه میشود. تمیزکردن بین دندانها همچنین باعث از بین رفتن لایه‌های چسبنده میشود که در علم دندانپزشکی به آن پلاک میگویند. پلاک شامل باکتریهایی میباشد که از باقی‌مانده غذاها و یا قندهای موجود در دهان تغذیه میکند و بعد از آن، اسیدی تولید میکند که قسمت بیرونی دندانها را میخورد و در نتیجه حفره‌هایی در دندانها به وجود می‌آید.
پلاک‌هایی که با مسواک و نخ دندان از بین نمی‌روند، مواد سخت و پایداری به نام تارتار(مواد کلسیفه شده) را به وجود می‌آورند که در واقع همان جرمهای موجود در دهان است. این جرمها در بین خطوط لثه و دندان تجمع میکند و منجر به بیماری‌های لثه میشود. فقط و فقط دندانپزشک میتواند جرمهای تشکیل شده را از لثه جدا کند.
اگرچه بعضی فواید تمیزکردن بین دندانها را مورد انتقاد و سوال قرار میدهند، باید خاطرنشان کرد که استفاده از نخ دندان به عنوان یک تمیزکننده بین دندانی نقش بسیار مهمی در سلامت دندانها و لثه ایجاد میکند.

چرا باید بین دندانهای خود را تمیز کنیم؟

اگر چیزی بین دندانهای شما گیر کرده باشد، تمایل به درآوردن آن با هر وسیله‌ای دارید. طبق مطالعات انجام شده توسط IPSOS، بیشتر انسانها از وسایل غیرمعمول مانند ناخن(۶۱٪)، کاغذ تاشده و انواع کارت‌ها(۴۰٪)، کارد و چنگال و قاشق(۲۱٪)، سنجاق(۱۴٪) و حتی تار مو(۷٪) برای درآوردن باقیمانده غذاها از بین دندان‌ها استفاده میکنند.
علاوه بر این که استفاده از این ابزارها تاثیر حداقلی در حصول نتیجه دارد‌، خطراتی نیز به همراه دارد به طوریکه ۴۲٪ افرادی که از این وسایل استفاده کردند اظهار کرده‌اند که بعد از استفاده از این ابزارهای غیرمعمول احساس درد در بین دندانهای خود داشته‌اند.
به جای استفاده از این روشهای غیرمعمول از ابزارهای تخصصی مانند خلال دندان، نخ دندان و مسواک‌های مخصوص استفاده کنید که قابلیت دسترسی به بین دندانها را دارند. اگر در نخ دندان زدن مشکل دارید و یا به علت درمان‌هایی دندانی خاص مانند ارتودنسی و بریجهای ثابت و موقت نخ دندان زدن برایتان مقدور نیست، نخ دندانهای خودکار آبی(water flossers) بهترین انتخاب برای شماست. به استفاده از نخ دندان عادت کنید و آن را به عنوان یک روش برای افزایش سلامتی دهان و دندان خود بپذیرید.

بهترین زمان برای تمیزکردن بین دندانها: قبل یا بعد غذا؟

در واقع مهمترین نکته فقط انجام دادن این کار است نه زمان آن. زمانی در روز را که میتوانید چند دقیقه برای سلامت دهان و دندان خود وقت بگذارید انتخاب کنید. افرادی که در آخر شب بسیار خسته هستند و حوصله انجام این کار را ندارند میتوانند صبح هنگام و یا بعد از ناهار را به نخ دندان زدن اختصاص دهند. این در حالی است که برخی علاقه‌مند به استفاده از نخ دندان قبل از خواب هستند زیرا میخواهند با دهانی تمیز بخوابند.
فراموش نکنید که کودکان هم نیاز به تمیزکردن بین دندانهای خود دارند. به محض اینکه دو دندان کودکتان در تماس با هم قرار گرفتند، شروع به استفاده از نخ دندان برای آنها کنید. کودکان تا سن ۱۰-۱۱ سالگی قادر به انجام این کار به صورت صحیح و کامل نیستند، زیرا نخ دندان زدن نیاز به مهارت دستی بالایی است.
به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از نخ دندان نباید احساس درد کنید. اگر این کار را بدون دقت و با بی‌رحمی انجام دهید، امکان آسیب به بافت بین دندانها وجود دارد.
همچنین اگر بسیار ملایم از نخ دندان استفاده کنید، ممکن است باقیمانده غذاها از بین دندانها خارج نشود.
توجه کنید اگر در روزهای اول استفاده از نخ دندان مقداری احساس ناراحتی کنید و حتی خونریزی داشته باشید طبیعی است و نباید به این دلیل از این کار دست بکشید. با مسواک زدن روزانه و تمیز کردن بین دندانها خود، بعد از حدود یک الی دو هفته این احساس ناراحتی رفع میشود و در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  محمدعلی اکبری
  • تعداد مقالات
  • تجربه
  • مدت حضور در دنتالین

  ایمیل : maakbari59t@gmail.com