5 عامل خطر اصلی سرطان دهان

می دانید که دندانپزشک شما در هنگام معاینات منظم به دنبال پوسیدگی‌ها است ، اما ممکن است متوجه نشوید که دندانپزشک شما همزمان به دنبال سرطان نیز میگردد. تخمین زده می شود که در سال 2018 حدود 51،540 نفر مبتلا به سرطان دهان و سرطان های گلو ، لوزه ها و پشت زبان تشخیص داده می شوند.

ویزیت های منظم به دندانپزشک شما می تواند در تشخیص زود هنگام چنین سرطان هایی به شما کمک کند ، و تغییر چند عادت بالقوه مضر ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به آنها کمک کند. در ادامه بخوانید تا از عوامل خطر بالا مطلع شوید.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

براساس CDC ، این بیماری مقاربتی در حال حاضر با تقریباً 9000 مورد سرطان سر و گردن (بخصوص مواردی که در پشت زبان ، یا در لوزه ها اتفاق می افتد) که هر ساله در ایالات متحده تشخیص داده می شود همراه است. افرادی که به سرطان سر و گردن مربوط به HPV مبتلا هستند ، جوان و غیرسیگاری میباشند. افرادی که مبتلا به سرطانهای HPV مثبت هستند ، خطر مرگ و عود کمتری دارند.هرچند که این سرطانها اغلب در مراحل تشخیص داده میشوند زیرا در مناطقی که یافتن انها سخت است پیشرفت میکنند.

جنسیت

مردان ً دو برابر بیشتر به سرطان دهان مبتلا میشوند. انجمن سرطان آمریكا این مسئله را به میزان بالاتری از مصرف الكل و دخانیات توسط مردان نسبت می دهد.اما میگوید مردان بیشتری در سن کم به سرطان دهان مرتبط با HPV مبتلا میشوند.

سن

طبق گفته انجمن سرطان آمریکا ، بیشتر افرادی که به سرطان دهان مبتلا میشوند ،سن 55 سال و بالاتر دارند.با این وجود ، سرطانهای دهانی مرتبط با HPV ، اغلب در افراد جوان تشخیص داده می شوند.

تنباکو

چه آن را دود میکنید و چه آن را می جوید ، مصرف دخانیات خطرسرطان شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند باعث سرطان دهان و همچنین سرطان در سایر قسمت های بدن شود. افرادی که پیپ میکشند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان در لب خود قرار دارند. تنباکو بدوندود مانند جویدن می تواند منجر به بسیاری از مشکلات دهان شود ، که جدی ترین آن سرطان گونه ها ، لثه ها و لب هاست.

الکل

طبق آمار انجمن سرطان آمریکا ، 7 از 10 بیمار مبتلا به سرطان دهان ، مشروبات الکلی را بطورسنگین استفاده میکنند. نوشیدن سنگین ، همانطور که توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) تعریف شده است ، به طور متوسط دو نوشیدنی در روز یا بیشتر برای آقایان و به طور متوسط بیش از یک نوشیدنی در روز برای خانم ها است.اگر شما یک الکلی سنگین و یا سیگاری شدید هستید شانس ایجاد سرطان دهان در شما بشدت افزایش میابد.

 

مشاهده
بهترین زمان برای ارتودنسی

منبع: سایت رسمی انجمن دندانپزشکی آمریکا

  میانگین امتیاز این مطلب 5 است .

  یک نظر در “5 عامل خطر اصلی سرطان دهان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیدمحمد حسینی
  • تعداد مقالات
  • تجربه
  • مدت حضور در دنتالین

  آدرس مطب : شیراز، خیابان قصرالدشت، دانشکده دندانپزشکی

  ایمیل : seymoho@gmail.com

  شماره تماس : 09103145330